مخازن FRP کاربردهای مختلفی در صنعت تصفیه آب دارند. از مهمترین کاربردهای این مخازن می‌توان به فیلتر شنی، فیلتر کربنی و سختی‌گیر اشاره کرد.

فیلتر شنی: 
فیلتر شنی، دستگاهی است که با فیلتراسیون فیزیکی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی، پلانکتون‌ها، باکتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود. در این دستگاه، آب حاوی ذرات معلق از بستر ذرات سیلیس (یا شن) عبور می‌کند. بر اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق آب حذف و آب تقریبا عاری از مواد معلق، به دست می‌آید. فیلتر شنی برای تصفیه آب‌های سطحی، چاه، دریا، استخرها و... استفاده می‌شود.
در استخرها پس از مدتی چربی و ذرات اضافی از بدن انسان (مو، پوست و...) و ذرات اضافی که از محیط وارد آب استخر می‌شوند، فیلتر شنی می‌تواند با تصفیه این آب به صورت فیزیکی و عبور دادن آب از روی سیلیس در چندین مرحله و حذف ذرات ناخالص بر روی سطح سیلیس آب ورودی به استخرها را تصفیه کند. در سیستم‌های RO به منظور کاهش اثرات منفی ذرات ناخالصی موجود در آب خوراک بر روی ممبرین‌ها، استفاده از فیلترهای شنی امری ضروری می‌باشد. 
 

کاربردهای مهم فیلتر شنی:
الف: پیش تصفیه آب رودخانه‌‌ها، چاه‌ها جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی
ب: جهت تصفیه آب استخر برای جلوگیری از کدر شدن آب و زلال سازی آن 
ج: تصفیه نهایی فاضلاب‌های صنعتی و انسانی 
د: تصفیه آب برج‌های خنک کننده، از مواد معلق نفوذی از هوا به آب مانند گرد و خاک 
 

فیلتر کربنی:
از فیلترهای کربنی برای حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد از آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. اساس کار در فیلترهای کربنی جذب می‌باشد. کربن به دلیل سطح فعال بالا در سیستم‌های جذبی بسیار استفاده می‌شود. کربن فعال در مخازن FRP به صورت بستری تهیه می‌شود و آب با سرعت خطی مناسب (بسته به کیفیت آب عبوری از فیلتر کربنی) از روی این بستر عبور می‌کند. پس از گذشت زمان سطح کربن از ذرات ناخالصی اشباع می‌شود. در این مرحله احیای کربن باید صورت گیرد که می تواند با Backwash انجام شود.
 

سختی گیر: 
سختی و یا Hardness به بخشی از مواد و فلزات محلول در آب گویند که ماهیت رسوبی دارند و از ترکیبات آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم و خصوصا کلسیم و منیزیم بوجود می‌‌آیند. 4 مواد اولی دارای نسبت بسیار کمتری در آب می‌باشند. بطور کلی سختی موجود در آب باعث مشکلاتی در سیستم‌های تاسیساتی و صنعتی می‌‌شوند.

مهمترین آنها عبارتند از: 
1) سختی بیش از اندازه در آب برای سلامتی انسان مضر بوده و تشکیل انواع سنگ‌های کلیه، مثانه و سوء هاضمه از آن جمله می‌‌باشد.
2) ایجاد رسوب در دیگ‌های بخار فشار بالا، که باعث کاهش راندمان بر اثر انتقال حرارت پایین و در نتیجه بالا بردن دمای کاری دیگ توسط کاربر برای جبران کسری انتقال حرارت و به تبع آن افزایش مصرف سوخت خواهد شد.
3) ایجاد رسوب در برج‌های خنک کننده، چیلرها و سایر سیستم‌های حرارتی - برودتی و کاهش راندمان آنها و یا از کار افتادن کل سیستم 
4) به علت سختی موجود در آب، قدرت شویندگی انواع مواد صابونی کاهش می‌‌یابد. بطوریکه بازدهی شوینده‌ها در آب سخت نصف بازدهی آنها در آب نرم است.
5) در صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت کیفیت رنگ می‌‌شود.

متداول‌ترین روش برای حذف سختی آب، استفاده سختی‌گیرهای رزینی می‌باشد. دستگاههای سختی‌گیر مورد استفاده در تصفیه آب می‌تواند از مخازن جنس FRP باشد، به طوری که در داخل آن، ذرات رزین را قرار می‌‌دهند و داخل سطوح آن با اپوکسی پوشش داده می‌شود تا از خوردگی آن جلوگیری و باعث افزایش عمر دستگاه بشود. در دستگاه های رزینی، فرایند تبادل یونی توسط رزین‌های کاتیونی انجام می‌شود. رزین‌ها وقتی در برابر آب سخت قرار می‌گیرند، یون سدیم آنها با یون‌های رسوب‌گذار از قبیل کلسیم و منیزیم موجود در آب تعویض می‌شوند. مبادله یون‌ها تا زمانی ادامه می‌یابد که همه سدیم رزین‌ها با کلسیم و منیزیم آب تعویض شوند. سپس، به تدریج بازده فرایند سختی‌گیری کاهش می‌یابد. در این شرایط، رزین‌ها می‌بایست دوباره بازیابی و احیاء شوند. احیاء مجدد رزین‌های کاتیونی با عبور محلول غلیظ کلرید سدیم (نمک طعام) از بستر رزین انجام می‌پذیرد.

کلمات کلیدی :

با ما در تماس باشید

  • آدرس:بلوار آزادی، چهارراه توحید، ساختمان سینا، طبقه پنجم، واحد یک
  • ایمیل: minoowaterco@gmail.com
  • تلفن: 09352288202 - 02166519805

درباره ما

واردات - صادرات - طراحی - ساخت و تولید - فروش - سرویس - پشتیبانی - تأمین قطعات - پخش عمده و خرده انواع فیلترهای مصرفی دستگاههای تصفیه آب - پخش انواع فیلتر یخچالهای سایدبای‌ساید - خدمات پس از فرش کلیه سیستمهای تصفیه آب خانگی - صنعتی - نیمه صنعتی