اگر هر چه تلاش می‌کنید تا سطوح و ظروف خانه خود را بخوبی شستشو دهید ولی کماکان لکه‌های سفید روی آنها می‌بینید، این یک علامت برای بالا بودن سختی آب در منزل شما است. البته این پدیده، در آب مصرفی بسیاری از منازل وجود دارد.

هر چند سختی آب، خطری برای سلامتی به وجود نمی‌آورد، اما در بهداشت و زندگی روزمره مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. ظروف شما پس از شسته شدن و خارج کردن از ماشین ظرفشویی کماکان دارای لکه‌های سفید رنگ خواهد بود. لباس‌های شسته شده بعد از خشک شدن، زبر هستند و روی لوازم خانگی که با آب در تماس هستند (مانند شیر آب) لایه‌های گچی مشاهده می‌کنید، در کتری آب جوش جرم زیاد وجود دارد، در ته مخازن نگهداری آب شما لجن ته نشین می‌شود، پوست شما خشک می‌شود و نیاز به مرطوب کننده دارید، موهایتان خشک و به راحتی آرایش نمی‌شود، پوست بدنتان خشک و پاهایتان ترک بر می‌دارد، پس از استحمام بدنتان بوی بد می‌دهد و در حمام و دستشوئی صابون یا شامپو زیاد مصرف می‌کنید اما خوب کف نمی‌کند و... 
این‌ها برخی از مشکلات متداول ناشی از سختی آب هستند.

آب قبل از رسیدن به تصفیه خانه، ضمن عبور از میان سنگ و خاک، املاح و مواد معدنی را به خود جذب می‌کند. اما میزان بالای کلسیم و منیزیم موجود در این املاح، مشکلاتی را برای مصرف کنندگان بوجود می‌آورد. این املاح باعث می‌شوند علاوه بر اینکه عملکرد مواد شوینده (مانند صابون) را کاهش می‌دهند، بلکه باعث تشکیل رسوب در لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات و تأسیسات شده و ضمن افزایش افت فشار و کاهش جریان آب و تشدید آن، در طول زمان، هزینه قابل توجهی را نیز برای مصرف کننده در پی داشته و از عمر لوازم منزل که با آب در تماس هستند، کاسته شود.

متأسفانه علیرغم اهمیت این موضوع، مردم هیچ اطلاعاتی راجع به سختی آب نداشته و تنها زمانی متوجه موضوع می‌شوند که با بروز یک اشکال در وسایل و یا سیستم لوله کشی، دلیل آنرا از زبان سرویس کار می‌شنوند. بسیار مهم است که نسبت به مسأله سختی آب، دیدگاهی پیشگیرانه داشته باشیم. بهترین حالت آن این است که با مشورت با افراد متخصص و یا آزمایش آب منزل، از میزان سختی آب مصرفی و لزوم کنترل آن بدرستی مطلع شویم.

واحدهای مختلفی برای اندازه گیری سختی آب وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به GPG یا Grains Per Gallon و PPM یا Parts Per Million اشاره نمود. وجود کلسیم و منیزیم در آب به خودی‌خود بد نیست. بلکه میزان آن مهم است تا باعث بروز مشکلات فوق‌الذکر در زندگی روزمره شما نشود. آب با میزان کلسیم و یا منیزیم بیش از 7 GPG یا 120 PPM، به عنوان آب سخت شناخته می‌شود. اگر سختی آب منزل شما از این مقدار بیشتر بود، به دنبال استفاده از سختی‌گیر باشید.

انواع مختلفی از سختی‌گیر در بازار وجود دارد. اما اصول کار همه آنها یکسان است: تعویض یون. این روش، یک فرآیند شیمیایی است که توسط آن، یونهای سدیم (و گاهی پتاسیم)، جایگزین یونهای کلسیم و منیزیم در آب می‌شوند. دستگاه‌های معمول سختی‌گیر، دارای دو مخزن هستند که در یکی از آنها، رزین قرار دارد که اشباع از یون سدیم بوده و ضمن عبور آب از آن، جایگزین یونهای کلسیم و منیزیم می‌شوند. به این ترتیب، آب خروجی دستگاه، دیگر آب سخت نخواهد بود.

باید به این نکته توجه داشت که طراحی دستگاه‌های سختی‌گیر به گونه‌ایست که میزان سدیم موجود در آب خروجی در محدوده مناسب برای سلامت است. اما کسانی که به هر دلیلی می‌بایست میزان سدیم موجود در بدن آنها کمتر از حالت عادی باشد، می‌توانند از سختی‌گیرهایی استفاده کنند که در رزین آنها بجای سدیم از پتاسیم استفاده می‌شود. نکته دیگری نیز که در مورد استفاده از نمک سدیم در سختی‌گیر گاهی مهم می‌شود این است که آب خروجی با سدیم بالا برای آبیاری گیاهان ممکن است مناسب نباشد. به همین دلیل، یک روش پیشنهادی این است که سختی‌گیر تنها در مسیر آب گرم قرار گرفته و آب سرد برای استفاده آبیاری بیرون منزل مورد استفاده قرار گیرد.

به مرور زمان، یونهای جایگزین شده با یون سدیم روی رزین، باعث کاهش عملکرد رزین شده و لازم است تا سختی‌گیر در سیکل احیا (Regeneration) قرار گیرد. در این حالت، محلول حاوی سدیم با غلظت بالا از مخزن دوم وارد مخزن اصلی می‌شود تا مجدداً رزین مخزن اصلی را از سدیم اشباع کند. احیای رزین در دستگاه سختی‌گیر به دو صورت دستی و اتوماتیک قابل انجام است که بستگی به پیشرفته بودن سیستم انتخابی شما دارد.

علاوه بر میزان پیچیدگی و پیشرفته بودن، سایز دستگاه سختی‌گیر نیز در قیمت آن مؤثر است. برای محاسبه سایز دستگاه سختی‌گیر، علاوه بر میزان سختی، مقدار مصرف روزانه آب نیز می‌بایست مد نظر قرار گیرد. یک روش ساده برای محاسبه سایز سختی‌گیر، به این صورت است که: تعداد افراد خانوار را در میزان آب مصرفی هر کدام از آنها در طول یک روز ضرب کنیم و در مرحله بعد، حجم کل آب بدست آمده را در میزان سختی آب ضرب کنیم تا کل میزان سختی آب که لازم است گرفته شود، محاسبه شود. در مرحله آخر، برای در نظر گرفتن شرایط احیا و همینطور شرایط میزان استفاده در پیک مصرف، کل مقدار بدست آمده را در عدد 3 ضرب می‌کنیم. به عنوان یک قاعده تجربی، متخصصان، برای یک خانوار چهار نفری عادی، سختی‌گیری با ظرفیت 33,000 GPG پیشنهاد می‌کنند.

نوشته: مهندس محمدرضا برابی 1395.01.22

با ما در تماس باشید

  • آدرس:بلوار آزادی، چهارراه توحید، ساختمان سینا، طبقه پنجم، واحد یک
  • ایمیل: minoowaterco@gmail.com
  • تلفن: 09352288202 - 02166519805

درباره ما

واردات - صادرات - طراحی - ساخت و تولید - فروش - سرویس - پشتیبانی - تأمین قطعات - پخش عمده و خرده انواع فیلترهای مصرفی دستگاههای تصفیه آب - پخش انواع فیلتر یخچالهای سایدبای‌ساید - خدمات پس از فرش کلیه سیستمهای تصفیه آب خانگی - صنعتی - نیمه صنعتی